Mechanizm procesu blaknięcia, który niszczy rafy koralowe, na poziomie komórkowym przeanalizowali badacze z amerykańskiego Carnegie Institution of Science. Odkryli, że zachodzi on w podwyższonej temperaturze niezależnie od słońca.
Każdy może "adoptować" pszczołę, a przez to przyczynić się do budowy pszczelich "hoteli" - przekonuje Greenpeace. Kampania, której celem jest pomoc w ochronie pszczół i innych owadów zapylających, rusza w czwartek.
Matematyczna analiza połączeń pomiędzy angielskimi wyrazami odkryła ukryte struktury, które mogą przypominać sposób, w jaki zapisywane są w naszym mózgu słowa i ich znaczenie – informuje New Scientist. Odkrycia dokonano w University of Quebec w Kanadzie.
Sposób, w jaki organizmy waleni reagują na promienie słoneczne, może przyczynić się do powstania nowych kuracji opóźniających starzenie u ludzi - informuje magazyn "Scientific Reports".
Naukowcy ze szkockiego University of St Andrews stworzyli najszybciej obracający się obiekt będący dziełem człowieka - informuje pismo “Nature Communications”.
Podrobienie cudzego podpisu jest praktycznie niemożliwe. Dokument też nie tak łatwo jest podrobić - powiedziała PAP Ewa Fabiańska, kierownik Pracowni Badania Pisma Ręcznego i Dokumentów Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.
Co najmniej milion karaluchów amerykańskich (Periplaneta Americana) uciekło z farmy w prowincji Jiangsu nad Morzem Żółtym, gdzie hodowano te owady wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej - pisze w poniedziałek na stronie internetowej "Shanghai Daily".
Udało się opracować skuteczniejszą metodę wytwarzania piorunów kulistych w warunkach laboratoryjnych - informuje „Journal of Physical Chemistry”.
Dzięki wyposażeniu 1000 mrówek w maleńkie indywidualne nadajniki naukowcy chcą lepiej poznać sposób ich poruszania się po lesie i wymiany informacji – informuje serwis „BBC News/ Science”.
Mikroskopijne szczecinki na odnóżach biedronki, mające nieco inne właściwości na różnych odcinkach, pozwalają tym owadom znakomicie utrzymywać się na nierównych powierzchniach pod różnym kątem nachylenia. Ich budowę opisano w "Nature Communications".
Duże zwierzęta pomagają roznosić w środowisku rozmaite substancje analogicznie, jak żyły i tętnice rozprowadzają po ciele krew i składniki odżywcze. Wymieranie megafauny sprawiło, że gleby na długi czas pozostały bardziej jałowe, niż mogły być - czytamy w "Nature Geoscience".
Partia Liberalnych Demokratów poinformowała, że zamierza starać się o wprowadzenia zakazu użytkowania na terenie Wielkiej Brytanii pojazdów zapędzanych benzyną lub olejem napędowym. Zakaz miałby wejść w życie w 2040 roku.
Jedna z chicagowskich szkół średnich chce, by jej uczniowie z początkiem tego roku szkolnego obowiązkowo przechodzili badania pod kątem obecności alkoholu w organizmie - informuje CBS Chicago. Nie chodzi jednak o badania alkomatami, ale o testy włosów, które potwierdzą obecność alkoholu w organizmie delikwenta lub go wykluczą.
Młode sowy płomykówki mają podobny cykl snu jak ludzkie dzieci – informują naukowcy na łamach pisma „Frontiers in Zoology”.
Dostęp do czystej wody, mydła i toalety nie tylko poprawia poziom higieny - może też sprawiać, że dzieci lepiej się rozwijają - informuje „New Scientist”.
Pierwsza w Polsce stała makieta wulkanu wyposażona w system symulujący erupcje zostanie zaprezentowana 14 sierpnia w rejonie Pogórza Kaczawskiego - poinformował PAP Instytut Nauk Geologicznych UJ.
Naukowcy stworzyli oparty na zasadach fizyki model, który wyjaśnia fenomen rekordzisty świata na 100 m Usaina Bolta - poinformował serwis bbc.co.uk. Jamajczyk pokonał tę odległość podczas mistrzostw świata w Berlinie w 2009 roku w czasie 9,58 sekundy.
Pełnia Księżyca może zaburzać nocny sen - informują naukowcy na łamach magazynu "Current Biology".
Dominujący w stadzie gołąb nie musi być tym samym, który przewodzi podczas lotu. Okazuje się, że wśród gołębi hierarchia się zmieniać, zależnie od kontekstu, a osobnik dominujący ma całkiem inne cechy, niż ten, który prowadzi stado w przestworzach - czytamy w PNAS.
Nowy gatunek tajemniczej, obdarzonej potężną siłą ryjówki odkryto w Afryce. Po raz pierwszy podobne zwierzę opisano sto lat temu - podał magazyn "Biology Letters".