Gumowy świat.
Dawno już poszły w niepamięć czasy, gdy w Polsce można było kupić jedynie krajowe kondomy z roznegliżowanymi panienkami. Nasi rodzice szmuglowali kondomy ze Szwecji i z RFN. Z kontrolowanych na lotniskach walizek wysypywały się setki „gumek”. Dla znajomych.
Czekoladowe czy z wypustkami?
Dzisiaj kupić można niemal każdy rodzaj. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz bardziej egzotycznych smaków i kolorów prezerwatyw.
Furorę robią ostatnio prezerwatywy w czarnym kolorze. Smakosze słodyczy ucieszą się natomiast na wiadomość, że mogą wybierać pomiędzy czekoladą z pomarańczą, czekoladą z kokosem i mleczną czekoladą. Koneserzy docenią zapach rumu, whisky czy czerwonego wina. Można się skusić także na kondomy o bardzo cienkich ściankach, lub o bardzo wytrzymałych, na gładkie, prążkowane lub z wypustkami. Dodatkowej ochrony przed niechcianą ciążą dostarczają prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym.
Jednak zanim zdecydujesz się na kolor i egzotyczny zapach, sprawdź czy prezerwatywa przeszła testy na wytrzymałość i czy posiada atest.
Najbardziej wytrzymałe prezerwatywy wykonane są z lateksu, ale alergicy mogą też sięgnąć po te z poliuretanu.
Oprócz tego, że prezerwatywy chronią przed niechcianą ciążą, są również jedynym skutecznym zabezpieczeniem przed zarażeniem się wirusem HIV. Pory w lateksie nie przepuszczają mikroorganizmów nawet 10 razy mniejszych od wirusa wywołującego AIDS, nawet jeśli ścianki są napięte. Ochrona nie jest oczywiście stuprocentowa, skuteczność ochrony obniżają pęknięcia i zsunięcia kondomu.
Krajowe Centrum ds. AIDS nie prowadzi co prawda żadnych badań nad skutecznością prezerwatyw w zapobieganiu zarażeniem się wirusem HIV, ale w swoich materiałach informacyjnych przekonuje, że odpowiednio używana i posiadająca atest prezerwatywa jest i obok abstynencji seksualnej i wierności partnerów jedyną metodą ochrony przed AIDS.
Jednak według publikacji UNAIDS (Programu Narodów Zjednoczonych ds. walki z AIDS i HIV) sto procent pewności osiągniemy jedynie poprzez zachowanie abstynencji seksualnej.
Prezerwatywy chronią też przed chorobami wenerycznymi takimi jak kiła czy rzeżączka.
Dla określenia skuteczności metod antykoncepcyjnych w 1932 roku Amerykanin R. Pearl opracował specjalny wskaźnik, który jest do dziś stosowany. Wartość 1 oznacza, że przy stosowaniu danej metody antykoncepcyjnej przez rok na 100 kobiet jedna zaszła w ciążę. Dla prezerwatyw minimalna wartość tego wskaźnika wynosi 3,9, maksymalna zaś 13,8. Z tym, że górna granica jest zarezerwowana dla skrajnie nierozważnych zachowań. Dla porównania, wartości te dla dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej wynoszą odpowiednio 0,2 i 1.
Dlatego ginekolodzy zalecają stosowanie 2 rodzajów antykoncepcji na raz, np. prezerwatywy i doustne środki antykoncepcyjne. Wtedy ryzyko zajścia w ciążę oscyluje w granicach zera.
Co zrobić gdy kondom jednak zsunie się lub pęknie? W tej sytuacji mamy 72 godziny na zażycie specjalnej tabletki hormonalnej, która dzięki dużej zawartości hormonów zagęszcza śluz uniemożliwiając plemnikom dotarcie do komórki jajowej, a także nie dopuszcza do zagnieżdżenia się komórki jajowej w śluzówce. Tabletki są wydawane na receptę, po konsultacji z lekarzem ginekologiem.
Warto pamiętać, że to awaryjna antykoncepcja - nie może być stosowana jak rutynowa metoda zapobiegania ciąży.
Uwagi:
Na co wrócić uwagę, by nie trafić na „felerną” prezerwatywę.
1. Najlepiej zdecyduj się na uznaną markę i sprawdź czy kondomy posiadają polski atest.
2. Nigdy nie kupuj przeterminowanych kondomów
3. Nigdy nie kupuj kondomów z uszkodzonym opakowaniem
4. Kupuj kondomy w sprawdzonym sklepie lub aptece.
5. Nie natłuszczaj prezerwatyw kremami, ani olejkami. Tłuszcz rozpuszcza lateks, z którego wykonane są prezerwatywy Dodatkowy poślizg można uzyskać używając specjalnych lubrykatorów.
6. Pamiętaj, że prezerwatywę można użyć tylko jeden raz.
Anna Wilczyńska