Antykoncepcja

Antykoncepcyjny niezbędnik wakacyjny
Wakacje w pełni! Słońce i wolny czas mają na nas znaczący wpływ – często stajemy się bardziej beztroskie i skłonne do szaleństwa. Nie ma w tym nic złego, jeśli zachowamy odrobinę rozsądku. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie antykoncepcji.
Dlaczego Polki wybierają antykoncepcję doustną?
Hormonalna antykoncepcja doustna to jedna z dostępnych w Polsce metod planowania rodziny. Pozwala kobietom na świadome podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka. Jak wskazują ginekolodzy, tabletki antykoncepcyjne cieszą się popularnością wśród ich pacjentek. Dlaczego jednak kobiety decydują się właśnie na stosowanie tabletki? Jakie widzą korzyści takiego wyboru? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w raporcie z badania, przeprowadzonego w ramach programu edukacyjnego „Antykoncepcja dla ciebie".
Bezpieczna antykoncepcja dzięki badaniom genetycznym
Badania genetyczne to profilaktyka, na którą decyduje się coraz więcej Polaków. Kobieta, która zastanawia się nad antykoncepcją hormonalną, również powinna rozważyć ich wykonanie. Przede wszystkim dlatego, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób, a badania genetyczne pozwolą temu zapobiec. Na temat antykoncepcji i możliwych powikłań z nią związanych opowie dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalista ginekolog i endokrynolog.
Wakacje z antykoncepcją = wakacje od antykoncepcji?
Wakacje to czas urlopów, wyjazdów, kusych spódniczek, poznawania nowych ludzi, relaksu, drinków z palemką i unoszącej się w powietrzu miłości. W każdym jej wymiarze, również seksualnym. Ten czas sprzyja zarówno zawieraniu nowych znajomości, jak i częstszym kontaktom seksualnym. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez TNS Polska na rzecz kampanii „Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji”, średnio co druga badana uprawia seks przynajmniej raz w tygodniu, a 66 proc. ankietowanych stosuje jakiś rodzaj antykoncepcji. Okres wakacji nie jest pod tym względem wyjątkiem.
Polki nie chcą łykać pigułek? Badania pokazują, że coraz częściej stawiamy na innowacyjną antykoncepcję transdermalną
Prezerwatywa wciąż rządzi w sypialni przeciętnego Kowalskiego. Badania przeprowadzone przez TNS Polska na rzecz kampanii informacyjnej „Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji” pokazują, że prezerwatywa to jedna z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych metod zapobiegania ciąży. Jednak, choć jest stosunkowo skuteczna, to nie każdy uważa ją za najlepszą metodę antykoncepcji.
Jaka jest wiedza na temat antykoncepcji wśród Polek
Ponad 90% kobiet oceniło swoją wiedzę w zakresie stosowanej metody antykoncepcji jako dobrą lub bardzo dobrą – wynika z badania opinii zainicjowanego przez Gedeon Richter. Jednak z dalszej jego części wynika, że wśród Polek nadal krąży wiele mitów dotyczących zwłaszcza tabletek antykoncepcyjnych.
Wiedza kobiet o seksie i antykoncepcji
24.09.2015 r. - Trzy czwarte kobiet nie zna budowy pochwy. Zaledwie co czwarta kobieta w wieku 20-29 lat zna fakty na temat seksu i antykoncepcji. Dwudziestolatki są dumne z samodzielnego podejmowania najważniejszych życiowych decyzji. Z nowego badania wynika jednak, że ta decyzyjność nie dotyczy kwestii związanych z seksem i antykoncepcją. Kobiety w wieku 20-29 lat należące do tzw. pokolenia milenijnego posiadają większy niż kiedykolwiek dostęp do informacji dotyczących seksu i antykoncepcji[i], ale zaledwie co czwarta kobieta stosująca antykoncepcję uważa, że posiada wszystkie niezbędne informacje.
Antykoncepcja 2.0 – nowa jakość seksu
Implant w wielkości zapałki, który po wszczepieniu pod skórę sprawi, że nie zajdziesz w ciążę? To wcale nie science fiction! Nowoczesne metody antykoncepcyjne nie narzucają ograniczeń. Sama decydujesz czy zabezpieczasz się na kilka miesięcy, czy na kilka lat.
CZY ANTYKONCEPCJA DŁUGOTERMINOWA JEST ODPOWIEDIĄ NA POTRZEBY POLEK?
90 proc. Polek, które uczestniczyły w sondażu pt. „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji” uważa, że wysoka skuteczność to jedna z najważniejszych cech, jaką powinna spełniać antykoncepcja. Jednocześnie, z badania wynika, że najczęściej wybierane metody antykoncepcyjne to te, które obarczone są największym ryzykiem błędu w stosowaniu, co sprawia, że nie gwarantują oczekiwanej przez Polki najwyższej skuteczności.
Antykoncepcja - wszystko pod kontrolą
Współczesne młode kobiety zanim zostaną matkami, chcą najpierw spełnić się życiowo – zdobyć wykształcenie, osiągnąć stabilizację materialną, zrealizować swoje pasje i marzenia. To jeden z wniosków raportu „Współczesna seksualność i nowoczesna antykoncepcja Polaków”[1] . „Można powiedzieć, że młode dziewczyny chcą mieć wszystko po kolei i pod pełną kontrolą. Z pewnością pomaga im w tym rozwój antykoncepcji hormonalnej i możliwość regulowania swojej płodności” – komentuje lekarz ginekolog dr Grzegorz Południewski.
5 pytań o antykoncepcję hormonalną
Niedawna dyskusja o antykoncepcji awaryjnej, która obecnie jest dostępna na receptę i bez recepty powinna przypominać, że jest to sposób antykoncepcji, którego nie powinno się stosować stale. Zaleca się go jedynie w sytuacjach, kiedy odbył się stosunek bez zabezpieczenia, popełnimy błąd lub zawiedzie nas stosowana metoda antykoncepcji.
Tabletka „dzień po” odwraca statystyki nastoletnich ciąż
Decyzją Komisji Europejskiej, od stycznia antykoncepcja awaryjna powinna być dostępna w krajach Wspólnoty bez recepty. O ile w Polsce wywołało to trudną debatę światopoglądowo-polityczną, to w Wielkiej Brytanii nikt nie był zaskoczony. Tabletkę „dzień po” można tam kupować bez recepty od kilku lat, a w tym czasie liczba nastoletnich ciąż znacznie spadła. Czy podobny efekt można osiągnąć w Polsce?
Polityka Prywatności